Męczy Cię katar, masz wiecznie zaczerwienione oczy, kichasz non stop, swędzi Cię skóra, a momentami już nie do końca wiesz czy złapało Cię jakieś przeziębienie czy też o co chodzi, że tak Ci słabo i jakoś niedobrze?
Alergia sezonowa dotyczy coraz większej ilości osób, które zamiast z radością oczekiwać na pojawiające się na drzewach pierwsze pączki czy też kwitnące magnolie, ''walczą o przetrwanie", licząc ile razy w ciągu dnia kichnęły oraz ile chusteczek musiały zużyć.
Jak sobie pomóc i czy są domowe sposoby na alergię sezonową?

Czym jest alergia?
Zgodnie z definicją znalezioną na PubMed (
Allergy - PubMed), "Alergia jest szerokim tematem i odnosi się do odpowiedzi immunologicznej organizmu na obce substancje powszechnie występujące w środowisku i wywołuje reakcję odpowiedzi immunologicznej organizmu określaną jako nadwrażliwość. Nadwrażliwość to niewłaściwa odpowiedź immunologiczna na powszechne, zazwyczaj nieszkodliwe antygeny, objawiająca się jako kontinuum od niewielkich (atopowe zapalenie skóry i nieżyt nosa) do ciężkich objawów (anafilaksja, anafilaktoid i astma)."
Jak zatem widzimy organizm próbuje się bronić, a my czujemy się tak, jakby ta walka była przegrana już na samym starcie.
Główne objawy alergii sezonowych
Chociaż najczęściej alergię kojarzymy z kichaniem, to może ona objawiać się również:
- wysypką
- katarem
- kaszlem
- swędzeniem w gardle
- zapaleniem spojówek
- łzawieniem oczu
oraz ogólnym uczuciem braku sił, które może być podobne do tego, jak czujemy się np. podczas przesilenia wiosennego, o którym pisałam
TUTAJ.
Kalendarz pylenia
Każdy alergik zapewne ma już za sobą
testy alergiczne, a co za tym idzie, wie on, na co jest uczulony. Warto wówczas być na bieżąco z kalendarzem pyleń, żeby móc przygotować się na ten wymagający czas (jest ich mnóstwo w internecie, np.
TUTAJ - na stronie jest też mowa o aplikacji, którą warto pobrać, żeby być na bieżąco z aktualnie występującymi w powietrzu alergenami).
Należy jednak również pamiętać o tym, że istnieje coś takiego jak alergia krzyżowa, zwana także reakcją krzyżową, która niestety objawia się tym, że reakcja alergiczna pojawi się na alergen, na który dana osoba nie jest uczulona.
Wynika to z faktu budowy alergenów, które niejednokrotnie są do siebie podobne swoją budową i tak też np. możemy nie być uczuleni na wiśnie, ale przez fakt bycia uczulonym na pyłek brzozy, reakcja alergiczna pojawi się właśnie po zjedzeniu tychże owoców.
Na stronie apteki internetowej Apteline można znaleźć przykłady alergenów reagujących krzyżowo -
KLIK.
Alergia - co pomaga
W okresie wzmożonego pylenia, lekarze zalecają m.in:
- nie otwierać okien w godzinach porannych oraz wieczornych, kiedy stężenie pyłków jest najwyższe
- regularnie zmieniać pościel
- używać specjalnych odkurzaczy dla alergików
- ograniczyć przedmioty gromadzące kurz (jeżeli alergia dotyczy kurzu)
- płukanie nosa i oczu solą fizjologiczną
Naturalne sposoby na alergię sezonową
Chociaż reklamy prześcigają się w coraz to nowszych doniesieniach na temat leków antyhistaminowych, nie u każdego się one sprawdzają. Wiele osób czuje się po nich słabo, albo też w ogóle nie odczuwają pozytywnych rezultatów. Dlatego też chciałabym w tym miejscu wspomnieć o naturalnych sposobach, które w znacznej mierze są w stanie pomóc nam złagodzić uciążliwe objawy alergii sezonowych.
Mowa tutaj o:
- witaminie C - najwięcej jest jej w żółtej papryce, natce pietruszki, aceroli, dzikiej róży czy też np. w kiwi
Można też oczywiście wybrać gotowy suplement, ale zdecydowanie najlepszą opcją będzie skierowanie się ku naturze i postawienie, oprócz wyżej wymienionych produktów, na
sproszkowaną dziką różę (link afiliacyjny) lub właśnie wspomnianą już sproszkowaną acerolę.
- kwercetynie - znajdziesz ją np. w jabłkach oraz w cebuli, a także w gotowych preparatach np. KLIK (link afiliacyjny)
- probiotyku - wskazuje się tutaj na te, które zawierają szczep LGG (tutaj polecam poczytać wpis na blogu Urok Życia Alergika a także posłuchać wypowiedzi dietetyka Jakuba Mauricza - KLIK)
- cynku, który pięknie wspiera naszą odporność (znajdziesz go w mięsie, kaszy gryczanej, fasoli czy też np. w jajkach oraz oczywiście w dalszej kolejności w suplementach
- bromelainie (znajdziesz ją w ananasie lub gotowych preparatach, takich jak ten - KLIK (link afiliacyjny)
- ziołach, takich jak pokrzywa oraz rumianek (linki afiliacyjne)
- oleju z czarnuszki - powinien on być wysokiej jakości, jak np. ten z OLINI - KLIK
Oczywiście u każdego sprawdzi się co innego, ale jedno jest pewne - im więcej mamy ''bałaganu'' w jelitach, tym te objawy będą niestety bardziej dokuczliwe (
Jak dbac o jelita?).
Macie alergię czy może należycie do grona szczęściarzy, którzy mogą w pełni cieszyć się wiosną?
Jeśli tak, to jak sobie radzicie?
Dajcie znać w komentarzu.
Pozdrawiam
Agata
Ten wpis może zawierać linki afiliacyjne, dzięki którym wydawca strony może uzyskać prowizję, jeśli w nie klikniesz i dokonasz za ich pośrednictwem zakupu produktu. Kliknięcie linków nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i jest całkowicie dobrowolne.
#ceneo #współpraca
Komentarze
Prześlij komentarz