Polecany post

Stres a choroby : co musisz wiedzieć, aby zadbać o swoje ciało i umysł?

Boli Cię często głowa? A może od lat szukasz przyczyny nieustannego bólu karku, bądź też bólu kręgosłupa i lekarz odsyła Cię na różne rehabilitacje, które pomagają tylko na chwilę, ale tak naprawdę wyniki badań nie wskazują, jakoby miało dziać się w organizmie coś niepokojącego?

To może być jednak skumulowany stres i prowadzenie nerwowego stylu życia, co w rezultacie przekłada się na objawy fizyczne. Wciąż bowiem zbyt mało zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromny jest związek między stresem a chorobami.

Co stres robi naszemu organizmowi i jak maksymalnie zminimalizować te objawy?

Spis treści:

1. Wpływ stresu na organizm
2. Reakcja ciała na stres
3. Jak sobie radzić ze stresem?



Jak radzić sobie ze stresem, walka ze stresem, stres a choroby




Wpływ stresu na organizm

Żyjemy w nieustannym pędzie. Często nie dosypiamy, biegniemy od spotkania do spotkania, przebodźcowujemy się każdego dnia a wolny weekend przeznaczamy na... pracę. Bo co to tam 2 czy 3 godzinki posiedzieć dodatkowo przed laptopem czy jakimśtam innym projektem, skoro jeszcze przecież zdąży się odpocząć (nieważne, że docelowo z tych 2 czy też 3 godzin, robi się nagle 9).

O ile jest to jednorazowy wybryk, o tyle nie ma się czym przejmować, gdyż nie da się wszystkiego przewidzieć, ale jeżeli masz wrażenie, że dosłownie wszystko Cię boli - głowa, kark, kręgosłup, oczy, być może kolana i cokolwiek innego, a doraźne sposoby działają tylko na chwilę i obiektywnie niby wszystko jest ok (wyniki są wzorcowe) to może właśnie warto przyjrzeć się swoim emocjom i umiejętnościom radzenia sobie ze stresem (sprawdź jeden z poprzednich wpisów - o wyrażaniu emocji - KLIK).

Stres i nadmiar nagromadzonych emocji lubi kumulować się w naszym organizmie, przez co z pozoru wydaje nam się, że spaliśmy w złej pozycji, coś nas przewiało, albo mamy niewygodne krzesło. Przyczyna może być jednak bardziej błaha niż Ci się wydaje i w wielu przypadkach odpowiada za nią nadmierny stres, którego być może już nawet z przyzwyczajenia nie odczuwamy.

Reakcja ciała na stres

Często nasze ciało jest schronieniem dla codziennych nerwów. Wiele wydarzeń w naszym życiu powoduje, że organizm reaguje stresem, będąc w gotowości na walkę i ucieczkę. W odpowiedzi na te wydarzenia, zamykamy klatkę piersiową, pojawia się szczękościsk, napinają się mięśnie i ścięgna i oczywiście wzrasta poziom hormonu stresu - kortyzolu, a my po prostu czujemy się źle.

Najdotkliwiej odczuwamy jednak stres od szyi do ramion. Z pewnością miałeś/aś okazję odruchowo masować sobie obolały kark. Nie zawsze jest to efekt zbyt długiego siedzenia przed komputerem czy też otwarcia okna zbyt szeroko.

Pamiętaj też, że dla organizmu stresem są niedobory pokarmowe, głód i zbyt długie przerwy między posiłkami, o czym dowiedziałam się dopiero od Kasi z więcejniżhormony (polecam jej odcinek podcastu na temat stresu Twoje ciało w stresie - jak je wspierać - KLIK)


Jak sobie radzić ze stresem

U każdego sprawdzi się co innego, ale z pewnością jednym z lepszym sposobów radzenia sobie ze stresem jest sport i ruch na świeżym powietrzu. Wyzwalają się wówczas endorfiny, umysł uspokaja się i wyzwala z negatywnych emocji, a mówiąc kolokwialnie, oczyszczają się myśli. U niektórych też sprawdza się ekspresywne pisanie i wylewanie wszystkiego na papier (często bowiem mamy w głowie nadmiar myśli, które nie pozwalają nam się uspokoić, a kiedy rozpiszemy wszystko na kartce, pozbędziemy się balastu i poczujemy spokój).

Stres a choroby, rozładowywanie stresu, redukcja stresu



Wewnętrznie można wspomóc się także popularnymi adaptogenami, takimi jak różeniec górski (link afiliacyjny), bądź też ashwaganda (link afiliacyjny), które pomagają organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem i przystosowują go do trudnych i kryzysowych sytuacji, których nikomu nie brakuje.

Niezależnie od tego, co sprawdzi się u ciebie, nie bagatelizuj tematu. Nadmiar stresu to wróg dla Twojego organizmu i jak widzisz, rzutuje niemalże na całe ciało.

Jak sobie radzisz ze stresem? Daj znać w komentarzu.

Pozdrawiam Agata



Ten wpis może zawierać linki afiliacyjne, dzięki którym wydawca strony może uzyskać prowizję, jeśli w nie klikniesz i dokonasz za ich pośrednictwem zakupu produktu. Kliknięcie linków nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i jest całkowicie dobrowolne.

#ceneo #współpraca

Komentarze