Polecany post

Dlaczego nie możesz pozbyć się trądziku?

Niezależnie od tego czy trądzik towarzyszy Ci od lat nastoletnich, czy też może zaczął się on u Ciebie pojawiać dopiero po 20. roku życia, jest on z pewnością czymś, co obniża naszą samoocenę i sprawia, że zrobimy wszystko, żeby zniknął on raz na zawsze.

Jak pozbyć się trądziku i dlaczego często jest to walka z wiatrakami?

tradzik, dieta-w-tradziku,tradzik-dieta,tradzik-hormonalny,tradzik-mlodzienczy


Spis treści:






Czy trądzik kiedyś zniknie?

Jeśli zmagałeś się z trądzikiem w latach nastoletnich, to z pewnością spotkałeś się z poradami w stylu:

  • wyjdź na słońce lub idź na solarium
  • myj częściej twarz
  • używaj kosmetyków wysuszających/matujących/ściągających
  • przeczekaj i kiedyś wszystko samo się unormuje
Tymczasem Ty, chwytając się każdej porady, jak ostatniej deski ratunku, kupowałaś/eś ten krem matujący i szare mydło, po to, żeby oprócz przesuszonej twarzy zobaczyć jedynie nasilenie objawów, co w ostateczności kończyło się nakładaniem na twarz grubej warstwy makijażu, żeby w ogóle mieć odwagę wyjść z domu.

Brzmi strasznie, ale niestety po dziś dzień możemy spotkać takie sytuacje.



Na szczęście jesteśmy już na innym etapie i wiedza w temacie trądziku jest zdecydowanie szersza, ale nie zmienia to faktu, że proces leczenia trądziku jest długotrwały i trudno oczekiwać efektów z dnia na dzień. Poza tym, jeśli sami nie weźmiemy sprawy w swoje ręce, to niestety często dostaniemy receptę na antybiotyki czy też antykoncepcję hormonalną, co jedynie maskuje i tymczasowo wycisza problem.

Znajdź przyczynę trądziku

Cieszysz się, że twarz wreszcie zaczęła wyglądać promiennie, po czym po kilku dniach znowu zaczynają pojawiać się niespodzianki? Kluczem będzie znalezienie przyczyny trądziku, a żeby to zrobić, wymagane będzie dogłębne przebadanie się.

Wśród najczęstszych przyczyn, o jakich czytam u moich ulubionych dietetyczek (specjalistek, dla których dieta to nie tylko liczenie kalorii i bycie fit, polegające na eliminowaniu z diety wszystkiego, co tylko się da - mam tu na myśli chociażby dietetyk Klaudię Sikorę, Kasię Bednarską, Kasię z Więcejniżhormony czy też Dominikę - Hormonalna Przestrzeń (dziewczyny są na Instagramie, gorąco zachęcam do poznania ich treści) są:

  • zaburzona gospodarka cukrowo-insulinowa (Jak obniżyć poziom cukru we krwi - KLIK)
  • choroby pasożytnicze (np. Lamblia)
  • zakażenie Helicobacter Pylorii
  • nierównowaga hormonalna (np. przewaga estrogenowa, wysoki poziom androgenów, PCOS, wysoki kortyzol)
  • problemy żołądkowo-jelitowe
  • przerost Candidy
  • przeciążona wątroba (Dlaczego wątroba jest tak ważna)
  • niewłaściwa dieta, w tym niedobory pokarmowe
  • silny, długotrwały stres
tradzik, dieta-w-tradziku,tradzik-dieta,tradzik-hormonalny


Dieta w trądziku

Mając naście lat, a także będąc w połowie studiów byłam leczona wszelkiego rodzaju maściami oraz antybiotykami. Lekarze nie chcieli zbytnio wspominać o diecie czy też stylu życia, ale też prawda jest taka, że wówczas panowała moda na bycie fit - im mniej tłuszczu i więcej zieleniny oraz wafli ryżowych tym lepiej, a jak wiadomo, tłuszcz jest potrzebny np. do prawidłowej pracy hormonów.

Mając już dzisiaj jednak tych 10 lat więcej, z radością obserwuję, ile możemy zdziałać sami, na własną rękę. 

Co możemy zrobić?



Zadbaj o podstawy

Zanim rzucimy się na najdroższe kremy oraz wyszukane składniki w naszej diecie, które mają dziwne nazwy z kosmosu, zacznijmy od podstaw, a mianowicie warto by było zwrócić uwagę na to, ile śpimy, ile wypijamy dziennie wody oraz co rzeczywiście kładziemy na ten przysłowiowy talerz.

Jeżeli kwestie snu oraz nawodnienia są zaopiekowane, to osobiście przyjrzałabym się diecie. Na co zwrócić uwagę:

  • na pilnowanie białka (20-30g) oraz źródła zdrowych tłuszczy w każdym posiłku (awokado, oliwa z oliwek, orzechy) - pomoże to utrzymać poziom sytości oraz stabilny poziom cukru we krwi
  • na niepodjadanie między 3 lub 4 głównymi posiłkami, które najlepiej, żeby były w odstępach 3,5-4h (wszystko co ma kcal będzie podjadaniem, a zatem między posiłkami może pojawić się tylko woda, niesłodzona herbata oraz czarna kawa). 

(Tutaj polecam poczytać o MMC (wędrującym kompleksie mioelektrycznym, który pomaga jelitom oczyścić się w tym czasie (CZYTAM O MMC-KLIK)).

Poza MMC, niepodjadanie wpłynie również pozytywnie na naszą gospodarkę cukrową, a bardzo często to właśnie te skoki cukru pogarszają nasz trądzik.

  • na odżywczą dietę, która zapewni naszemu organizmowi ogrom witamin i minerałów (dobrej jakości mięso, ryby, jaja, domowy bulion, rośliny strączkowe, zdrowe tłuszcze, nabiał kozi i owczy (krowi tylko wówczas, jeżeli nie wzmaga wysypu), owoce, warzywa, kiszonki itp.
  • odpowiednie suplementy (po konsultacji z dobrym dietetykiem (odsyłam raz jeszcze na Instagramy dziewczyn z uniwersalnymi poleceniami, ale myślę, że wspomnieć można tutaj o dobrej jakości kwasach omega 3, cynku, laktoferynie, probiotykach, czasem ziołach itp.
  • unikanie żywności przetworzonej, tłuszczów trans, nadmiaru gotowych słodyczy, alkoholu itp.
  • wsparcie jelit oraz wątrobyJak dbać o jelita
  • w kontekście hormonów unikanie ksenoestrogenów, które rozregulowują nasze hormony - znajdziemy je w plastikowych opakowaniach, sztucznych zapachach, chemii domowej itp.)

Trądzik w wieku dorosłym

Śpisz od 7-9 godzin, starasz się jeść zdrowo i regularnie, próbujesz ograniczać stres i wciąż nie możesz pozbyć się trądziku?

Wtedy, moim zdaniem, najlepiej udać się do dietetyka, który zleci szereg badań, pomoże ustalić przyczynę oraz wdroży odpowiednie wsparcie organizmu. Proces leczenia, co już zostało wyżej wspomniane może potrwać, ale zawsze jest jakaś przyczyna, która sprawia, że mimo zaopiekowanych podstaw, trądzik cyklicznie powraca, bądź też, co gorsza, nieustannie się utrzymuje.


Pielęgnacja twarzy przy trądziku

Zdrowy styl życia oraz odpowiednia dieta to podstawa, ale należy również pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja, a niejednokrotnie wsparcie wykwalifikowanego kosmetologa również potrafi zdziałać cuda.

Co może pomóc?

- odpowiednie oczyszczanie (dwuetapowe)
- regularne nawilżanie (jeśli nadmiernie przesuszymy twarz, to będzie ona produkowała w obronie więcej łoju, co z kolei może sprzyjać trądzikowi)
- składniki aktywne, takie jak witamina C, peptydy, ceramidy, retinol


Mieliście trądzik? Jeśli tak, to co Wam pomogło? Dajcie znać w komentarzu.

Pozdrawiam

Agata




Trądzik to problem, który dotyka nie tylko nastolatków, ale również osoby dorosłe, wpływając negatywnie na samoocenę. Skuteczne leczenie trądziku wymaga dogłębnego poznania jego przyczyn, takich jak nierównowaga hormonalna, problemy z wątrobą, nieodpowiednia dieta, czy stres. Odpowiednia dieta, eliminująca produkty przetworzone, oraz unikanie nagłych wahań poziomu cukru we krwi mogą znacznie poprawić stan skóry. Kluczowe znaczenie ma również pielęgnacja skóry – regularne oczyszczanie, nawilżanie i stosowanie składników aktywnych, jak witamina C czy retinol. Rozwiązania te, połączone z pomocą dietetyka lub kosmetologa, mogą wspomóc skuteczną walkę z trądzikiem i zapobiec jego nawrotom.








Komentarze