Polecany post

Czy woda nawadnia + jak zrobić domowe elektrolity?

Nasz organizm składa się w ponad 70% z wody i ilość ta będzie zależna od wieku - najwięcej będzie jej u dzieci, a najmniej u osób starszych. Dziennie powinniśmy dostarczać organizmowi około 2 litrów płynów (kobiety) i około 2,5 litrów płynów (mężczyźni).

Co najlepiej pić i czy woda nawadnia?

czy-woda-nawadnia,woda-z-cytryna-jak-zrobic-domowe-elektrolity,nawodnienie-organizmu,odwodnienie-organizmu,objawy-odwodnienia-organizmu




Nawodnienie organizmu

Co najlepiej pić? Wszędzie słyszymy, że trzeba pić dużo wody i nic nie jest w stanie jej zastąpić. Jest to oczywiście prawda, gdyż woda pełni szereg różnych funkcji w naszym organizmie - począwszy od wsparcia procesów trawienia, poprzez termoregulację, aż po przyswajanie wszystkich witamin i minerałów. Czy jednak mamy pić wyłącznie wodę, a taka, chociażby, kawa odwadnia?

To, że kawa wypłukuje magnez, zostało już obalone jakiś czas temu (polecam obejrzeć na ten temat odcinek na kanale Okiem Chemika - Kawa nie wypłukuje magnezu - KLIK, ale to, że kawa odwadnia również nie jest zgodne z prawdą. Fakt - kawa działa moczopędnie, ale w większości składa się ona z wody - KLIK, także pijąc kawę - dostarczamy sobie głównie wodę (oczywiście mówię tutaj o rozsądnych 2-3 filiżankach kawy, a nie p piciu przez cały dzień jedynie ukochanej małej czarnej).

O ile soki owocowe oraz inne kolorowe napoje są złym pomysłem, jeżeli chodzi o nasze nawodnienie (zawierają głównie cukier oraz kolorowe barwniki), o tyle już herbata zielona czy też herbaty ziołowe mogą stanowić bardzo dobry dodatek (przy czym w przypadku ziół warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do ich stosowania, gdyż każdy organizm może reagować na nie inaczej).

Czy woda nawadnia

Woda jest najlepszym sposobem na nawodnienie naszego organizmu - nie zaburza przerw międzyposiłkowych, które są bardzo ważne w przypadku m.in dbania o utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi (Jak obniżyć poziom cukru we krwi - KLIK) oraz nie zawiera kcal, co będzie szczególnie istotne w przypadku osób odchudzających się. Ważne jest jednak, żeby nie wypijać tych dwóch litrów na raz, tylko właśnie, żeby dostarczać sobie nawodnienia stopniowo.

Pamiętajmy też, że woda znajduje się też w samym pożywieniu, a zwłaszcza w owocach i warzywach, co jest dodatkowym wskazaniem do tego, żeby pamiętać o ich spożywaniu, a także w zupach, które oprócz tego, że wspaniale nawadniają, wesprą nasze jelita (Jak dbać o jelita - KLIK).

Odwodnienie - objawy

O solidnym nawodnieniu organizmu powinniśmy pamiętać każdego dnia i dlatego też najlepiej zacząć każdy dzień od szklanki ciepłej wody. Nawyk ten pobudzi nas do działania, wesprze żołądek oraz przyspieszy metabolizm. Pamiętajmy ponadto, że kiedy chce nam się pić, to już oznacza to, że organizm jest w mniejszym, bądź też większym stopniu odwodniony, dlatego też warto regularnie cały dzień popijać sobie wodę małymi łyczkami, a nie dopiero przypominać sobie o niej, kiedy bardzo chce nam się pić. Jeżeli mamy z tym problem, można pobrać sobie specjalną aplikację, która pomoże nam wyrobić sobie ten nawyk.

Co może jeszcze świadczyć o odwodnieniu:


  • sucha skóra
  • suche oczy
  • mroczki przed oczami
  • ból głowy
  • wysokie ciśnienie
  • skurcze mięśni
  • nerwowość i drażliwość

Jak zrobić domowe elektrolity? Przepis na domowy izotonik

Żeby to wszystko nie było takie proste, spotkać się jednak można z opiniami, że sama woda nie wystarczy, żeby odpowiednio nawodnić organizm. W czym rzecz? Większość osób korzysta z czajników oraz dzbanków filtrujących wodę, co oznacza, że jest ona pozbawiona cennych minerałów, które są nam potrzebne do zapewnienia organizmowi równowagi wodno-mineralnej. Jest to szczególnie istotne, kiedy jesteśmy po intensywnym wysiłku fizycznym, kiedy mamy za sobą przebytą grypę żołądkową, a także wówczas, kiedy za oknami panują niemiłosierne upały.

Jak zatem dostarczyć sobie te wszystkie minerały?  W ekstremalnych sytuacjach można kupić gotowe izotoniki, bądź też wody wzbogacane o jony wapnia czy też magnezu, ale zdecydowanie warto postawić np. na fenomenalny napój, jakim jest woda kokosowa - np. ta ze zdjęcia - KLIK (link afiliacyjny). Woda kokosowa to źródło magnezu, potasu, witaminy C czy też sodu, co stanowi doskonałe wsparcie dla naszego organizmu, w tym chociażby dla naszych nadnerczy.


W tym miejscu chciałabym jednak zachęcić wszystkich do samodzielnego przygotowania domowych elektrolitów (domowego izotoniku). Wystarczy nam tutaj woda, cytryna, sól himalajska (Czy woda z solą jest zdrowa - KLIK) oraz miód. 

Składniki:

1 l wody
sok z 1 cytryny
pół łyżeczki soli
1 łyżka miodu

Napój ten niesamowicie orzeźwia i daje uczucie "solidnego napicia się". Znacie go?

Pozdrawiam

Agata



Komentarze